Arkivi Qendror Teknik i Ndërtimit

Coordinates: 41°19′14″N 19°48′20″E / 41.3205°N 19.8055°E / 41.3205; 19.8055
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arkivi Qendror Teknik i Ndërtimit
Themeluar26 korrik 1993 (1993-07-26)
VendndodhjaTirana, Shqipëri
Koordinatat41°19′14″N 19°48′20″E / 41.3205°N 19.8055°E / 41.3205; 19.8055
LlojiArkiva
DrejtorGjergj Thomai
Faqja zyrtareOfficial Website

Arkivi Qendror Teknik i Ndërtimit (AQTN) u krijua më 26 korrik 1993 në Tiranë, Shqipëri. Ai mblodhi projektet teknike të ndërtimit të ish-instituteve (ISP, N.GJ. GJ, ISPUK, ISPUN, ISPU) që i përkisnin fondit të ish- Ministrisë së Ndërtimit të Shqipërisë, materiale nga vendimet e Bashkisë së Tiranës dhe të KRRTSH. Arkivi i dokumentave të AQTN ka mbi 45,000 dosje dhe 556,000 faqe, me dokumentin e parë që daton në vitin 1911 "Rindërtimi i urës së Bunës". Detyra kryesore e arkivit është ruajtja, mirëmbajtja dhe administrimi i dokumentacionit teknik në fushën e ndërtimit për të përmbushur kërkesat e subjekteve private dhe publike për dokumentacionin teknik që disponon. [1] [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rikonstruktohet Arkivi Qendror Teknik i Ndërtimit". Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2017. Marrë më 27 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Arkivi Teknik i Ndërtimit, nis dixhitalizimi për ruajtjen e dokumentave[lidhje e vdekur]