Jump to content

Ashland, Oregon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashland
Qytet
Pamje nga Ashland, Oregon
Pamje nga Ashland, Oregon
Popullsia
 • Gjithsej20.861[1]
Faqja zyrtareQyteti i Ashlandit

Ashland është qytet në Qarkun JacksonShtetin e Oregonit. Sipas vitit 2015, popullsia e qytetit ishte 20,861.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesatarisht, rreshjet e shiut bie në Ashland 114 ditë për çdo vjet dhe gjithsej është 510 mm. Rreshjet mesatare të borës është vetëm 0.04 metra.

Muaji më i ftohtë është dhjetori, me një temperaturë mesatare të 8.3 °C, dhe muaji më i nxehtë është korriku me një temperaturë mesatare të 31.1 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar në Ashland ishte 42.2 °C në gusht 1981, ndërsa temperatura më e ulët ishte −20 °C në dhjetor 1972.[2]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Ashlandit ka kryetar dhe gjashtë anëtar të këshillit të cilët zgjidhen prej votuesve të qytetit që shërbejnë katër vite.[3] John Stromberg është kryetar i tanishëm dhe afati i tij përfundon në vitin 2016.[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "QuickFacts: Ashland city, Oregon". United States Census Bureau. Marrë më 24 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Monthly Averages for Ashland, Oregon" (në anglisht). The Weather Channel Interactive. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2014. Marrë më 18 prill 2013.
 3. ^ "City Council". City of Ashland. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2013. Marrë më 24 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "John Stromberg". City of Ashland. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2013. Marrë më 24 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Guanajuato Room to be Dedicated". City of Ashland. 7 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ashland's Sister City". City of Ashland. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2016. Marrë më 24 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mokma, Deborah (mars 1998). "Demons & Angels". The Sentient Times (në anglisht). Alice DiMicele. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2013. Marrë më 3 shtator 2017.
 8. ^ McCormack, Tiffany. "Jack Elam (1920–2003)". The Oregon Encyclopedia (në anglisht). Portland State University. Marrë më 25 dhjetor 2013.
 9. ^ Marx, Rebecca Flint. "David Fincher: Full Biography". Movies & TV (në anglisht). The New York Times. Marrë më 25 dhjetor 2013.
 10. ^ Scelfo, Julie (5 gusht 2009). "Shopping With Ron Rezek: Fans That Look Cool". The New York Times. fq. D4. Marrë më 26 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Shirley, Don (2 shkurt 1997). "Trading In a Desk for Footlights". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 26 dhjetor 2013.