Ashland, Oregon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ashland
Qytet
noform
Pamje nga Ashland, Oregon
Vendndodhja
Ashland is located in SHBA
Ashland
Ashland

Koordinatat: 42°11′29″V 122°42′03″P / 42.19139°V 122.70083°P / 42.19139; -122.70083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oregon
Qarku Jackson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.07 km2
 •  tokësore 17.07 km2
Lartësia 594 m (m.n.d.)
Popullsia 20,861[1] banorë (2015)
Dendësia 1,176.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1852
Zona Kohore Pacific (UTC-8)
Verore Pacific (UTC-7)
Kodi Postal 97520
Prefiksi 541 dhe 458
Koordinatat 42° 11′ 29″ Veri

122° 42′ 03″ Perëndim

Faqja Zyrtare Qyteti i Ashlandit

Ashland është qytet në Qarkun JacksonShtetin e Oregonit. Sipas vitit 2015, popullsia e qytetit ishte 20,861.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesatarisht, rreshjet e shiut bie në Ashland 114 ditë për çdo vjet dhe gjithsej është 510 mm. Rreshjet mesatare të borës është vetëm 0.04 metra.

Muaji më i ftohtë është dhjetori, me një temperaturë mesatare të 8.3 °C, dhe muaji më i nxehtë është korriku me një temperaturë mesatare të 31.1 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar në Ashland ishte 42.2 °C në gusht 1981, ndërsa temperatura më e ulët ishte −20 °C në dhjetor 1972.[2]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Ashlandit ka kryetar dhe gjashtë anëtar të këshillit të cilët zgjidhen prej votuesve të qytetit që shërbejnë katër vite.[3] John Stromberg është kryetar i tanishëm dhe afati i tij përfundon në vitin 2016.[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "QuickFacts: Ashland city, Oregon". United States Census Bureau. Marrë më mars 24, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Monthly Averages for Ashland, Oregon". The Weather Channel Interactive. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 11, 2014. Marrë më prill 18, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "City Council". City of Ashland. Arkivuar nga origjinali origjinali më dhjetor 26, 2013. Marrë më dhjetor 24, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "John Stromberg". City of Ashland. Arkivuar nga origjinali origjinali më dhjetor 26, 2013. Marrë më dhjetor 24, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Guanajuato Room to be Dedicated". City of Ashland. 7 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2016. Marrë më shtator 6, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ashland's Sister City". City of Ashland. Marrë më mars 24, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mokma, Deborah (mars 1998). "Demons & Angels". The Sentient Times. Alice DiMicele. Arkivuar nga origjinali origjinali më dhjetor 25, 2013. Marrë më dhjetor 25, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ McCormack, Tiffany. "Jack Elam (1920–2003)". The Oregon Encyclopedia. Portland State University. Marrë më dhjetor 25, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Marx, Rebecca Flint. "David Fincher: Full Biography". Movies & TV. The New York Times. Marrë më dhjetor 25, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Scelfo, Julie (5 gusht 2009). "Shopping With Ron Rezek: Fans That Look Cool". The New York Times. f. D4. Marrë më dhjetor 26, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Shirley, Don (2 shkurt 1997). "Trading In a Desk for Footlights". Los Angeles Times. Marrë më dhjetor 26, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)