Ashti mollzor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashti i mollzës

Ashti i mollëzës (Os Zygomaticum) gjindet në pjesën e jashtme të skeletit të fytyrës që së bashku me eshtrat të tjera të fytyrës ndërton skeletin e kokës, janë në formë të gungave (mollëzave).

Ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë asht dallojmë zgjatimin ballor dhe zgjatimin temporal i cili lidhet me zgjatimin e ashtit tëmblor që së bashku krijojnë harkun e mollëzave.

Artikulimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashti i mollëzave artikulohet (ndërlidhet) me: Ashtin ballor (frontal), Ashti pykor (sphenoidal), Ashti tëmthor (temporal), Nofulla e sipërme (maxilla).

Foto shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka
Eshtrat e njeriut
Skeleti i njeriut
Vertebra e njeriut
Kafazi i kraharorit të njeriut

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zygomatic bone