Ashureja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ashure.jpg

Eshtë një ëmbëlsirë nga kohërat paraislame që është e përhapur në Lindjen e Mesme dhe shumë vende islamike dhe deri ne Trojet Shqiptare

Përbërësit:

  • 1 gotë grurë i bardhë për ashure,
  • 1 gotë sheqer,
  • pak kripë,
  • 2-3 lugë gjellë niseshte,
  • 1 lugë gjellë kanelle,
  • 50 gr rrush i thatë,
  • 1 filxhan çaji me reçel fiku,
  • 100 gr arra të grira,
  • 4-5 karafila.

Përgatitja:

1) Marrim një tenxhere dhe hedhim grurin mbasi e kemi larë. Shtojmë 2.5 kg ujë, dhe e vëmë të zihet në zjarr të ngadaltë derisa të plasaritet gruri.

2) Hedhim kripën, sheqerin, rrushin e thatë, reçelin e fikut të grirë, kanellën, karafilat, dhe gjysmën e arrave të grira.

3) Marrim një enë dhe shtojmë niseshtenë bashkë me pak ujë dhe e nakatosim masën duke ja shtuar tenxheres në zjarr.

4) Sa kthen një valë 2 min e zbrazim nëpër tasa dhe sipër i hedhim nga arrat e mbetura dhe nga pak kanellë. E lëmë në frigorifer për disa orë në mënyrë që të ftohet dhe të marr shijen e duhur.