Jump to content

Asi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asi me katër llojet e letrave

Asi është një kartë që në kuvertën standarde franceze, ka një simbol të një kostum të vetëm (një zemër, diamant, maçe apo spathi) që gjendet në mes të kartës, ndonjëherë të mëdha dhe të zbukuruara, sidomos në rastin e Asit të maçeve. Kjo zbukurim në As e maçeve filloi kur mbreti James VI i Skocisë dhe I i Anglisë kërkonte një shenjash të shtypjes për t'u shtypur në as të maçeve. Kjo shenjë ishte e nevojshme për identifikimin e shtypshkronjës dhe vulosjen e saj si e paguar taksën e re të vulës.[1] Edhe pse kjo kërkesë u shfuqizua në vitin 1960, tradita është mbajtur nga shumë prodhues të kartave.[2] Në vende të tjera, vulat dhe zbukurimet zakonisht gjenden në kartat e asit; spathi në Francë, diamantët në Rusi dhe zemrat në Gjenevë, sepse ata kanë hapësirën më bosh.

Fjala "as" vjen nga fjala e frëngjishtes së vjetër si (nga latinishtja 'as') që do të thotë 'njësi', nga emri i një monedhe të vogël romake. Ajo fillimisht nënkuptonte anën e një zari me vetëm një pip, përpara se të ishte një term për një kartë të lojërave. Meqenëse ky ishte rënia më e ulët e zarit, tradicionalisht do të thoshte 'fat i keq' në gjuhën angleze të mesme, por meqënëse asi është shpesh karta më e lartë e lojës, kuptimi i tij që nga ajo kohë ka ndryshuar në kuptimin e "cilësisë së lartë, përsosmërisë".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mann, Sylvia (1990). All Cards on the Table. Leinfelden: Jonas Verlag. fq. 128–130. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Knuckle, White, A Brief History of Playing Cards (në anglisht)