Asima Chatterjee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asima Chatterjee
U lind në(1917-09-23)23 shtator 1917
Kalkutë, India Britanike
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Kalkutë, Indi
KombësiaIndiane
ShkollimiUniversiteti i Kalkutës
Karriera shkencore
Fushatkimia organike, fytomedicinë
InstitucionetUniversiteti i Kalkutës

Asima Chatterjee (23 shtator 1917 – 22 nëntor 2006) ishte një kimiste organike indiane e njohur për punën e saj në fushën e kimisë organike dhe phytomedicine.[1] Puna e saj më e dukshme përfshin hulumtimin mbi alkaloidet vinka, zhvillimin e barnave antiepileptike dhe zhvillimin e barnave anti-malariale. Ajo gjithashtu krijoi një vëllim të konsiderueshëm pune në bimët medicinale të nënkontinentit indian. Ajo ishte gruaja e parë që mori një Doktoratë të Shkencave nga një universitet indian.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asima Chatterjee (mbiemri i vajzërisë Mookerjee)[2] lindi më 23 shtator të vitit 1917 në Bengal. Chatterjee u rrit në Kalkuta në një familje të klasës së mesme, ku ishte e inkurajuar për të marrë të studiuar.[3] Babai i saj ishte shumë i interesuar në botanikë dhe Chatterjee ndante interes të përbashkët.[4] Ajo u diplomua me nderime në kimi nga Kolegji i Kishës Skoceze i Universitetit të Kalkutës në vitin 1936.[5][6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u bashkua me Kolegjin Lady Brabourne të Universitetit të Kalkutës. Në vitin 1954, Asima Chatterjee u bashkua me Kolegjin Universitar të Shkencave të Universitetit të Kalkutës, si lexuese në kimi të pastër.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Shaping of Indian Science. p. 1036. Indian Science Congress Association, Presidential Addresses By Indian Science Congress Association. Published by Orient Blackswan, 2003. ISBN 978-81-7371-433-7
  2. ^ Chatterjee, Asima.; Parks, Lloyd M. (1 maj 2002). "The Structure of Verbenalin". Journal of the American Chemical Society (në anglisht). 71 (6): 2249–2250. doi:10.1021/ja01174a506. Marrë më 23 shtator 2017.
  3. ^ Smith, K.N. (23 shtator 2017). "Today's Google Doodle Honors Chemist Asima Chatterjee". Forbes (në anglisht). Marrë më 2017-09-23.
  4. ^ Keating, Fiona (2017-09-23). "First Indian woman in history to be awarded a PhD for science would be 100 today". The Independent (në anglishte britanike). Marrë më 2017-09-23.
  5. ^ Some Alumni of Scottish Church College in 175th Year Commemoration Volume Scottish Church College, 2008, p. 584
  6. ^ "Chemistry alumni of Scottish Church College". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2009. Marrë më 1 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)