Assemini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Assemini
Qytet
Vendndodhja
 Assemini is located in Itali
 Assemini
 Assemini
39°17′20″V 9°00′14″L / 39.289°V 9.004°L / 39.289; 9.004Koordinatat: 39°17′20″V 9°00′14″L / 39.289°V 9.004°L / 39.289; 9.004
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Qyteti metropolitan Kaljari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118.17 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia 26.818 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09032
Prefiksi   070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Assemini (Assèmini) është një komunë në Italiqytetit metropolitan të Kaljarit, në rajonin Sardenja. Ka një sipërfaqe prej 118.17 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 6 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 26.818 banorësh[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]