Jump to content

Aster (familje raketash)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Italian Army – 4th Anti-aircraft Artillery Regiment "Peschiera" firing a SAMP/T Aster missile.

Aster 15 dhe Aster 30 janë një familje franko-italiane e raketave tokë-ajër të lëshimit vertikal të çdo moti. Emri "Aster" qëndron për "Aérospatiale Terminale" (kompania franceze Aérospatiale ka qenë kontraktori kryesor i projektit përpara se aktivitetet e saj raketore të bashkoheshin në MBDA). Ai gjithashtu merr frymëzim nga fjala "aster", që do të thotë "yll" në greqishten e lashtë. Raketat, si dhe sistemet e armëve përkatëse janë prodhuar nga Eurosam, një konsorcium i përbërë nga MBDA France, MBDA Itali (të dyja me një pjesë të kombinuar prej 66%) dhe Thales (me 33%).

Raketat Aster u zhvilluan për të kapur dhe shkatërruar të gjithë spektrin e kërcënimeve ajrore nga avionët luftarakë të performancës së lartë, UAV-të dhe helikopterët deri te raketat anti-anije supersonike të lundrimit, anti-rrezatimit dhe madje edhe në det. Për më tepër, Aster 30 Block 1 dhe Block 1 NT u projektuan për të kundërshtuar raketat balistike.

Aster operohet kryesisht nga Franca, Italia, si dhe Mbretëria e Bashkuar si klient eksporti dhe është një komponent i integruar i sistemit të mbrojtjes ajrore PAAMS (i njohur në Marinën Mbretërore si Sea Viper). Si arma kryesore e PAAMS, Aster pajis fregatat e klasit Horizon në shërbimin francez dhe italian, si dhe shkatërruesit britanikë Lloji 45. Ai gjithashtu pajis fregatat shumëfunksionale franceze dhe italiane FREMM, megjithëse jo përmes vetë kompletit të mbrojtjes ajrore PAAMS, por derivateve specifike franceze dhe italiane të sistemit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]