Atlasi (statujë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Atlasi (statujë)

Atlasi është një statujë në bronx përballë  Rockefeller Center në Manhattan, New York City. Skulptura përfaqëson Atlasin - titanin e lashtë grek - duke mbajtur mbi shpatulla qiejt. Është krijuar nga skulptori Lee Lawrie me ndihmën e Rene Paul Chambellan, dhe u instalua në vitin 1937.

Atlasi në skulpturë është i lartë 4.6 metra, ndërsa e gjithë statuja 14 metra e lartë.[1][2] Statuja peshon 7 ton (7,000 kg).[3] Aksi Veri-Jug i sferës armillare mbi shpatullat e Atlasit ka drejtim nga Ylli Verior, sikundër shihet nga New York City.[4]

Vepra e artit me kalimin e kohës është përvetësuar si një simbol i lëvizjes dhe filozofisë Objektiviste[5] dhe është bashkëlidhur me novelën Revolta e Atlasit të filozofes Ayn Rand, themeluese e Objektivizmit.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Examples of Art Deco in New York City". Architecture.learnhub.com. Marrë më 22 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Atlas sculpture by Lee Lawrie". Marrë më 22 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Dunlap, David W. (4 maj 2008). "Bringing a Smile (Well, a Shine) to a Burdened Statue of Atlas". The New York Times. Marrë më 22 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Art: Rockefeller Atlas". Time. 1 janar 1937. Marrë më 22 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "History of Atlas Shrugged". Ayn Rand Institute. Marrë më 22 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]