Jump to content

Attilâ İlhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Attilâ İlhan (15 qershor 1925 - 11 tetor 2005) është poet dhe gazetar turk. Ai ishte vëllai i aktores turke Çolpan İlhan, e cila ishte gruaja e aktorit të famshëm Sadri Alışık.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e përfundoi shkollën fillore në Izmir, por për shkak punës së babait të tij, ai e përfundoi shkollën e lartë në vende të ndryshme. Ai u shkarkua nga shkolla dhe u burgos për dy muaj. Gjatë ditëve ku ishte në burg, ai e kishte të ndaluar të shkonte në shkollë, prandaj e ndërpreu shkollën. Për ta vazhduar shkollimin, ai u regjistrua në shkollën e lartë më Stamboll. Ai u diplomua në vitin 1942 dhe u regjistrua në shkollën e ligjit në universitetin e Stambollit.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Attilâ İlhan vdiq prej sulmit në zemër në Stamboll më 11 tetor 2015 dhe u varros tek varrezat Aşiyan Asri.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]