Aubonne (Vaud)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aubonne
Komunë
noform
Pamje nga Aubonne
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Aubonne is located in Zvicra
Aubonne
Aubonne

Koordinatat: 46°30′V 06°23′L / 46.500°V 6.383°L / 46.500; 6.383

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Distrikti Morges
Kantoni Vaud
Kryetari i Bashkisë Pierre-Alain Blanc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.87 km2
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 3,281 banorë
Dendësia 480 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1170
Faqja Zyrtare www.aubonne.ch

Aubonne është komunë në rrethin Morgeskantonin Vaud, Zvicër.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aubonne ndodhet në lartësin e 508 m. Ndodhet 24 km në perëndim të Lozanës.

Pika më e lartë në komunë është në lartësinë e 643 m.

Fshatrat Trévelin dhe Bougy-Saint-Martin i përkasin komunës. Komunat përreth janë: Allaman, Féchy, Pizy, Montherod, Saint-Livres, Lavigny, dhe Etoy.

Komuna ishte pjesë e Rrethit Aubonne deri më 31 gusht 2006 dhe u bë pjesë e rrethit të ri të Morges.[1]

Komuna Pizy u bashkua me komunën Aubonne në 1 korrik 2011.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas dhjetorit 2016, popullsia e Aubonnes ishte 3,281. Sipas vitit 2008, 24.7% e banorëve janë prej nacionaliteteve të huaj.[3] Gjatë 10 viteve të fundit (1999-2009) popullsia ka ndryshua në një normë të 5.9%. Ajo ka ndryshuar me një normë prej 2.3% për shkak migrimit dhe në një normë prej 3.8% për shkak lindjeve dhe vdekjeve.[4]

Sipas vitit 2000, shumica e popullsisë flasin frëngjisht (2,160), gjermanishtja e dyta (133) dhe portugalishtja e treta (93). 86 njerëz flasin italisht dhe 4 njerëz flasin rumunisht.[5]

Prej popullsisë në komunë 623 ose rreth 24.2% kanë lindur në Aubonne. 842 ose 32.8% të cilët kanë lindur në kantonin e njëjtë, përderisa 456 ose 17.7% kanë lindur dikun tjetër në Zvicër, dhe 563 ose 21.9% kanë lindur jashtë shtetit të Zvicrës.[5]

Sipas vitit 2000, kanë qenë 1,048 banorë beqarë ose nuk janë martuar asnjëherë në komunë. 1,258 kanë qenë të martuar, 150 vejusha and 114 që janë divorcuar.[5]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2000, 29.6% të banorëve ishin katolikë romakë, përderisa 42.2% ishin Kisha e Reformuar Zvicrane, rreth 0.51% ishin ortodoksë dhe rreth 6.07% të banorëve ishin krishterë. Rreth 0.12% ishin jehudë dhe rreth 1.28% të banorëve ishin muslimanë. 4 persona ishin budista dhe 1 person ishte hindustë dhe 8 persona ishin agnostika ose ateista. Rreth 4.55% të banorëve nuk janë përgjigjur kësaj pyetjeve.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nomenklaturen – Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz Arkivuar 13 nëntor 2015 tek Wayback Machine Stampa:De icon accessed 4 April 2011
  2. ^ Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz published by the Swiss Federal Statistical Office Stampa:De icon accessed 17 February 2011
  3. ^ Swiss Federal Statistical Office – Superweb database – Gemeinde Statistics 1981–2008 Arkivuar 28 qershor 2010 tek Wayback Machine Stampa:De icon accessed 19 June 2010
  4. ^ Swiss Federal Statistical Office Arkivuar 5 janar 2016 tek Wayback Machine accessed 12 May 2011
  5. ^ a b c d STAT-TAB Datenwürfel für Thema 40.3 – 2000 Arkivuar 9 gusht 2013 tek Wayback Machine Stampa:De icon accessed 2 February 2011