Austin Mardon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Austin Albert Mardon
Lindi me: 25 qershor 1962
Lindi në: Edmonton, Albërta, Kanadia
Kombësia: Kanadez
Profesioni: Avokat për të paaftë, Astronomi historik, geografi, Shkrimtar

Austin Albert Mardon, Udhri i Kanadasë, Doktori, Anëtar i Shoqërisë Mbretërore e Kanadasë, (I lindur në 25 qershor, 1962 nga Ernest George Mardon and May Mardon) është një akademik, autor, and udhëheqës komunitar, i cili ka marr pjesë në vullnetarizmi bazuar në komunitet, dhe është një avokat per të paaftët.[1]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Edmonton në 1962,[2] Dr. Mardon u rrit në Lethbridge dhe u ngacmohet nga të tjera çuna nëper gjimnaz dhe shkolla të lartë. Ngacimi vazhdoi vetëm pak në të universitet, por dëntimi ishte kryer.[3] Meqë ai vinte nga nj familije akademikeve, Dr Mardon pononte shumë për të jetuar në përputhje me trashëgiminë e familjes së tij të akademisë, por ndërsa në universitet, ai dështoi çdo klasë përveç klasës së tij gjeografi. Duke marrë këtë si një shenjë, vendosi të ndjekë gjeografinë me zell, dhe një nga profesorët e tij e përshkroi atë si të paturit e një lloj lindjes akademik podalik - duke pasur vështirësi të mëdha në fillim, por e gjetja ekulibrin më vonë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.theepochtimes.com/news/7-10-25/61185.html
  2. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 tetor 2014. Marrë më 7 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ intervistë personal me Jonathan Harline, 8 gusht, 2014