Autariati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autariatimitologjinë ilire dhe në mitologjinë greke (greqishtja e lashtë: Αὐταριεύς - Autarieus) ishte njëri nga djemtë e Ilirit dhe themeluesi me emër i fisit ilir të Autariatëve. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Appianus (of Alexandria.) (1899). The Roman history of Appian of Alexandria (në anglisht). G. Bell. fq. 258–.