Jump to content

Automjeti pa shofer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Waymo i nënshtrohet testimit në Zonën e Gjirit të San Franciskos.

Një makinë vetë-drejtuese, e njohur gjithashtu edhe si automjet autonom (AV), automjet i lidhur dhe autonom (CAV), makinë pa shofer, ose makinë robotike, [1] [2] [3] (ose automjete të automatizuara dhe plotësisht të automatizuara në Bashkimin Evropian) është një automjet që është i aftë të perceptoj mjedisin rreth tij dhe të lëvizë në mënyrë të sigurt me pak ose aspak ndërhyrje njerëzore .

Makinat vetë-drejtuese kombinojnë një shumëllojshmëri sensorësh për të perceptuar mjedisin përreth tyre, si radari, lidar, hidrolokator, GPS, odometri dhe njësi matëse inerciale. [1] Sistemet e avancuara të kontrollit interpretojnë informacionet ndijore për të identifikuar rrugët e përshtatshme të udhëtimit, si dhe pengesat dhe sinjalistikën përkatëse.[4][5][6]

Grupet e makinave të lidhura[7] dhe udhëtimet me distancë të gjatë të kamionave[8] shihen si në plan të parë në adoptimin dhe zbatimin e kësaj teknologjie.

  1. ^ a b Taeihagh, Araz; Lim, Hazel Si Min (2 janar 2019). "Governing autonomous vehicles: emerging responses for safety, liability, privacy, cybersecurity, and industry risks". Transport Reviews. 39 (1): 103–128. arXiv:1807.05720. doi:10.1080/01441647.2018.1494640. ISSN 0144-1647. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Maki, Sydney; Sage, Alexandria (19 mars 2018). "Self-driving Uber car kills Arizona woman crossing street". Reuters. Marrë më 14 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thrun, Sebastian (2010). "Toward Robotic Cars". Communications of the ACM. 53 (4): 99–106. doi:10.1145/1721654.1721679. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Lassa, Todd (janar 2013). "The Beginning of the End of Driving". Motor Trend. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2014. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "European Roadmap Smart Systems for Automated Driving" (PDF). EPoSS. 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lim, Hazel Si Min; Taeihagh, Araz (2019). "Algorithmic Decision-Making in AVs: Understanding Ethical and Technical Concerns for Smart Cities". Sustainability (në anglisht). 11 (20): 5791. arXiv:1910.13122. Bibcode:2019arXiv191013122L. doi:10.3390/su11205791.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  7. ^ Hu, Junyan; et, al (2020). "Cooperative control of heterogeneous connected vehicle platoons: An adaptive leader-following approach". IEEE Robotics and Automation Letters. 5 (2): 977–984. doi:10.1109/LRA.2020.2966412. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Self-driving trucks are here – here's how they will transform the trucking industry" (Video). CNBC Videos. 13 prill 2019. Marrë më 14 prill 2019 – nëpërmjet Yahoo. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]