Jump to content

Aventura (banda)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aventura
Aventura group members
Websitewww.aventuraworldwide.com

Aventura ishte një grup bachata amerikan i formuar në Bronks, Nju Jork . Me formacionin e përbërë nga anëtarët Romeo Santos, Henry Santos, Lenny Santos (Len Melody) dhe Max Santos (Max Agende), ata konsiderohen si një nga grupet latine më me ndikim të të gjitha kohërave. Të gjithë anëtarët janë me prejardhje dominikane, megjithëse Romeo është gjithashtu gjysmë portorikan nga ana e nënës së tij. [9] [6] Ata ishin akti i parë i madh bachata me origjinë në Shtetet e Bashkuara në vend të Republikës Dominikane . [7] Grupi ishte pjesë përbërëse e evolucionit të muzikës bachata dhe janë pionierët e tingullit modern bachata. Aventura publikoi pesë albume studio përgjatë një dekadë, duke krijuar shumë hite që kanë hyrë në Top10 si " Cuándo volverás ", " Un Beso ", " Mi Corazoncito ", " Los Infieles ", " El Perdedor ", " Por un Segundo ", " Dile al Amor ", ndër të tjera. Ata kanë shitur shumë koncerte në arena duke përfshirë Madison Square Garden. Aventura është nominuar për çmime të tilla si American Music Awards, Latin Grammy Awards, <i id="mwNw">Billboard</i> Latin Music Awards dhe Premio Lo Nuestro. [10] Aventura është një nga grupet latine më të njohura ndërkombëtarisht të dy dekadave të fundit dhe shpesh i referohen vetes si "KOB" (Kings of Bachata), ose " Mbretërit e Bachata ".

  1. ^ "Aventura Broke the Rules of Bachata". iASO Records. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ilich, Tijana. "The Backstory of Bachata Boy Band Aventura". LiveAbout. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Silver, Shannon (15 korrik 2022). "Breaking Boundaries, Records, and Rules: 20 Years of Aventura's 'We Broke The Rules'". The Daily Rind. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Jurek, Thom. "Aventura Biography". AllMusic. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Bachata Would Have Not Been Cool Without Aventura". latinosenmusic. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b "The Official Aventura Site". Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2010. Marrë më 2010-11-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bio" defined multiple times with different content
  7. ^ a b "What You Didn't Know about Aventura". LatinTrends. Marrë më 7 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ [[[:Stampa:AllMusic]] allmusic - Aventura - Overview]. allmusic.com. Retrieved on February 18, 2010.
  9. ^ Ossorio, Laurean; Marie Cromwell, Rose; Bishop, Marlon. "Romeo Santos Is Building A Latin Music Empire". The FADER. Marrë më 3 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Ilich, Tijana. "The Backstory of Bachata Boy Band Aventura". LiveAbout. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)