Aventurat e Nils Holgersson (anime)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aventurat e Nils Holgersson
A7853-3.jpg
Poster i filmit.
Nirusu no Fushigi na Tabi
GjiniaAnime bazuar në libër.
Krijuar ngaHisayuki Toriumi, Mamoru Oshii
Luajnë
ShtetiJaponi
Gjuha në prodhimin origjinalJaponisht
Nr. i episodeve56
Prodhimi
Kompania e prodhimitStudio Pierrot
Transmetimi
Transmetimi origjinal8 janar 1980 deri në 17 mars 1981

Aventurat e Nils Holgersson (origjinali në japonisht ニルスのふしぎな旅 Nirusu no Fushigi na Tabi) është një serial anime, i prodhuar në vitin 1980 nga Studio Pierrot bazuar në librin e shkrimtares suedeze Selma Lagerlof, e cila botoi librin me të njëjtin titull në dy pjesë në vitet 1906 dhe 1907.

Këtu tregohen aventurat e djaloshit Nils nga Suedia dhe me shoqet e tij, patat. Në këtë mënyrë tregohen qartë edhe probleme sociale që ka Suedia. Ai udhëton në shumë vende, dhe trajton probleme që ka vendi, siç është për shembull sëmundjet që kanë fëmijët nga kushtet e këqija higjienike, etj.

Filmi pati si regjisor Hisayuki Toriumi dhe Mamoru Oshii, dhe u transmetua për herë të parë në Japoni në televizionin NHK8 janar 1980, ndërsa në Shqipëri është transmetuar nga TVSH gjatë viteve '90, në mënyrë ilegale (të pa licencuar) [ref. 1].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia ka në qendër Nils Hongersonin katërmbëdhjetë vjeçar, cili jeton në një fermë tipike suedeze së bashku me prindërit e tij. Nilsit i pëlqen ta kalojë kohën e lirë duke ngacmuar kafshët e fermës dhe kjo zgjat deri sa ai përballet me një gishtëzo që i inatosur nga arroganca dhe sjellja e keqe e Nilsit e kthen atë në një gishtëzo me aftësinë për të folur me kafshët. Kafshët e fermës janë të xhindosur me Nilsin tek marrin lajmin se Nilsi tashmë nuk mund t’i dëmtojë më ata.

Për t’i shpëtuar hakmarrjes së tyre, Nilsi niset me patën me emrin Martin i cili dëshiron të shtegtojë me një grup patash të egra. Ata bashkohen me grupin e Akkas dhe 52 seritë në vazhdim ndjekin aventurat e tyre gjatë shtegtimit me Nilsin si të ftuar.

Seriali në shumicën e serive i qëndron besnik librit origjinal, duke bërë devijime të vogla në seri të ndryshme dhe në disa personazhe. Si përfundim personazhi kryesor kthehet pranë gjirit të familjes së tij i ndryshuar për më së miri.

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]