Jump to content

Avril Lavigne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avril Lavigne
Background information
Emri i lindjesAvril Ramona Lavigne
Gjithashtu njohur siAvie, Av
Lindi (1984-09-27) 27 shtator 1984 (39 vjeç)
OrigjinaKanadaja Belleville, Ontario[1]
ZhanretPop/Rock
Këngëtare
muzikant
këngë shkruese
aktore
modele
Instrument(et)Vokal
kitare
piano
bateri
Vitet aktik2002
LabeliSony BMG/Arista
RCA
WebsiteAvrilLavigne.com

Avril Ramona Lavigne (* 27 Shtator 1984Belleville, Ontario) është një këngëtare, e zhanrit pop dhe rock, një kitariste, një shkruese tekstesh, një aktore dhe një dizajnjere kanadeze. Ajo ka qene edhe producentë, e disa këngëve te saj.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avril Lavigne është rritur në një qytet të vogël, të quajtur, Napanee në Kanada. Këngën My World ka kushtuar vetëm jetës së saj në atë qytet.Avril ishte dhe është akoma një vajze e talentuar, fillimet e saj ishin kur shkonte në kishë me mamanë e saj dhe kendonte para te gjithve.Me vonë Avrili morri si dhuratë një kitare dhe që nga ai moment ajo filloi të komposoj këngë dhe tekste këngësh. Ajo ka vizituar një shkollë private, ku mësonte muzikën dhe aktrimin.

Ajo ne moshën 16-vjeçare ka nënshkruar një kontratë me një label amerikan,dhe la shkollën ne moshen 15-16 vjecare mbasi prindërit e saj i dhanë leje dhe ajo u trasferua ne New York me vëllain e saj më te madh. Por ajo nuk ndihej mirë ne Greenwich Village mbasi nuk gjeti suksesin u trasferua sërisht por tani në Los Angeles ku jeton dhe në ditët e sotme.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avril Lavigne ishte qe nga data 15 Korrik 2006 me këngëtarin, Deryck Whibley të bandës Sum 41 e martuar. Ajo me 4 Shtator 2009 ka publikuar ndarjen e tyre. Më pas ajo ka bashkëjetuar me të dashurin e saj,Brody Jenner,me të cilin ndahet mbas dy vjet lidhje.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i saj muzikor është shumë karakteristik,ka shkruar e kompozuar shumë këngë,dhe jo vetëm të sajat,ajo ka pasur shumë bashkpunime me shumë grupe roku (Evanescene,Goo Goo Dolls etc.) si edhe me vetë aktoren e mirënjohur Miranda Cosgrove ("daydream" ka qenë një këngë e pa realizur kurse "dancing crazy" ka motivet e njëjta me këngën e Avril "what the hell",ku në krijim e saj morrë pjesë të njëjtit persona që krijuan "What the hell").Këngët e saja akoma adhurohen nga mijra fansa nga e mbar bota. Ajo mban gjithashtu edhe një linjë personale te saj veshjesh,ku vetëm kohë e fundit ka dal ne treg që quhet"abbey dawn",ku përmban stilin e saj të veqant që për një kohë të gjatë e përdorte,jeanse të shkurtërta,bluza të shkurtërta e të ngushta,me nga një kollare si dhe llojet nga më të ndryshme te sneakers të saj,me një fjal ajo ishte një vajz tipike ideale "Skater girl",por më vonë ajo thotë "tani unë jam më e moshuar, dhe linja ime e rrobave duhet të ndryshoj ne më femërore",por prap se prap stili i saj karakteristik i veshjeve është akoma shumë i kërkuar.

Albumet, këngët dhe toplista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2002 Let Go (Toplista gjermane 2, zvicerane 2, austriake 2, amerikane 2, angleze 1, kanadeze 1)
 • 2004 Under my Skin (Toplista gjermane, 1, zvicerane 2, austriake 1, amerikane 1, angleze 1, kanadeze 1)
 • 2007 The best Damn Thing (Toplista gjermane 1, zvicerane 2, austriake 1, amerikane 1, angleze 1 kanadeze 1)
 • 2011 Goodbye Lullaby
 • 2013 Avril Lavigne
 • 2019 Head Above Water
 • 2022 Love Sux

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2002 Complicated (Toplista gjermane 3, zvicerane 3, austriake 2, amerikane 2, angleze 3, kanadeze 1)
 • 2002 SK8ER Boi (Toplista gjermane 18, zvicerane 17, austriake 7, amerikane 10, angleze 8, kanadeze 29)
 • 2003 I'm with you (Toplista gjermane 13, zvicerane 12, austriake 13, amerikane 4, angleze 7, kanadeze 18)
 • 2003 Losing Grip (Toplista gjermane 43, zvicerane 49. austriake 40, amerikane 64, angleze 22, kanadeze (*))
 • 2004 My happy ending (Toplista gjermane 17, zvicerane 23, austriake 8, amerikane 22, angleze 5, kanadeze 11)
 • 2004 Don't Tell Me (Toplista gjermane 10, zvicerane 9, austriake 12, amerikane 22, angleze 5, kanadeze 5)
 • 2004 Nobody's Home (Toplista gjermane 29, zvicerane 35, austriake 20, amerikane 41, angleze 24, kanadeze 4)
 • 2005 He wasn't (Toplista gjermane 29, zvicerane 43, austriake 35, amerikane (*), angleze 23, kanadeze 92)
 • 2007 Girlfriend (Toplista gjermane 3, zvicerane 3, austriake 1, amerikane 1, angleze 2, kanadeze 1)
 • 2007 When Your Gone (Toplista gjermane 17, zvicerane 14, austriake 10, amerikane 24, angleze 3, kanadeze 8)
 • 2007 Hot (Toplista gjermane 26, zvicerane 61, austriake 17, amerikane 95, angleze 30, kanadeze 10)
 • 2008 The Best Damn Thing (Toplista gjermane 64, zvicerane (*), austriake 51, amerikane (*), angleze (*) kanadeze 76)
 • 2010 Alice (Toplista gjermane 27, zvicerane 73, austriake 19, amerikane 71, angleze 59, kanadeze 51)

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

World Music Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003 : Për Best Canadia Pop\Rock Artist
 • 2004 : Për Best Female Pop\Rock Artist
 • 2007 : Për World's Best Selling Pop\Rock female Artist
 • 2007 : Për Best Selling Artist from Canada

MTV European Music Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007 : Për Most Addictive Track
 • 2007 : Për Best Solo Artist

Echo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003 : Për Bester Nachwuchs international

Comet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 : Për Beste Solokünstlerin International

Otto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2002 : Silber për Sängerin
 • Avril Lavigne është një këngëtare nder më të suksesshme në Kanada.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Joe Thorley: Avril Lavigne The Unofficial Book, Virgin Books, 2003, ISBN 978-1-85227-049-0