Jump to content

Azra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Azra
Foto promocionale e Azrës. Majtas-djathtas: Hrnjak, Štulić, Leiner.
Foto promocionale e Azrës.
Majtas-djathtas: Hrnjak, Štulić, Leiner.
Background information
OrigjinaZagreb, RS e Kroacisë, Jugosllavia
ZhanretNew wave, rock
Vitet aktik1977–1988
LabeliJugoton, Diskoton
Anëtarët e kaluarBranimir Štulić
Boris Leiner
Jura Stublić
Jurica Pađen
Mišo Hrnjak
Paolo Sfeci
Stephen Kipp [1]

Azra ishte një grup rock-u kroat dhe jugosllav që ishte një nga aktet më të njohura të muzikës së valëve të reja jugosllave të viteve 1980. Azra u formua në vitin 1977 nga solisti i saj Branimir "Johnny" Štulić. Dy anëtarët e tjerë të formacionit origjinal ishin Mišo Hrnjak (bas) dhe Boris Leiner (bateri). Grupi është emëruar sipas një vargu [2] nga "Der Asra" nga Heinrich Heine. Ata konsiderohen si një nga grupet më me ndikim të epokës së rockut new wave jugosllav dhe skenës jugosllave të rock-ut në përgjithësi.

Ata publikuan këngën e tyre të parë në vitin 1979 me këngët "Balkan" dhe "A šta da radim" të dizajnuara nga Mirko Ilic . Albumi i parë i quajtur Azra u botua në vitin 1980 dhe arriti sukses tregtar dhe popullarizoi Azrën në Jugosllavi. Albumi i tyre i dytë u publikua në 1981. Azra regjistroi albumin e saj të fundit në studio Između krajnosti ( Midis ekstremeve ) në 1987. Në vitin 1988 grupi regjistroi një album live 4LP me emrin Zadovoljština ( Kënaqësi), pas së cilës Štulić e shpërndau grupin. Štulić regjistroi edhe tre albume solo që kur u transferua në Holandë, ku jeton i izoluar. Një dokumentar rock i vitit 2003, Sretno dijete përshkruan Azrën si fokusin e skenës rock në Jugosllavi gjatë viteve 1980, së bashku me Bijelo dugme. Edhe sot, Azra mbetet shumë e njohur në mesin e të rinjve në vendet e ish-Jugosllavisë.

Në vitin 1998, kritikët muzikorë përpiluan një listë me 100 albumet më të mira të muzikës pop dhe rock jugosllave . U përfshinë pesë albume Azra, tre prej tyre në top 10. Në listën e Radio B92 me 100 këngët më të mëdha të ish-Jugosllavisë, u përfshinë katër këngë Azra, të gjitha në top 20.

Boris Leiner, ish baterist (tetor 2016)
  1. ^ Azra on Discogs
  2. ^ "Und der Sklave sprach: “Ich heiße Mohamet, ich bin aus Yemen, Und mein Stamm sind jene Asra, Welche sterben, wenn sie lieben.”" (trans. "My name is El Muhamed/From the tribe of the old Azras/who die for love/And die when they kiss!")