Béthisy-Saint-Pierre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betizë-Shën-Pjetri
Béthisy-Saint-Pierre
Kështjella dhe kisha në Betizë-Shën Pjetër
Kështjella dhe kisha në Betizë-Shën Pjetër
VendiFranca
Sipërfaqja
1
6.530 km2 (2.521 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.154
 • Dendësia480/km2 (1,300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Béthisy-Saint-Pierre ( shqiptimi frëngjisht: [betizi sɛ̃ pjɛʁ] ; Shqip: Betizë-Shën-Pjetri) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793827—    
1800789−4.6%
18061.057+34.0%
18211.237+17.0%
18311.561+26.2%
18361.589+1.8%
18411.646+3.6%
18461.633−0.8%
18511.548−5.2%
18561.523−1.6%
18611.604+5.3%
18661.637+2.1%
18721.587−3.1%
18761.629+2.6%
18811.691+3.8%
18861.758+4.0%
18911.692−3.8%
18961.836+8.5%
19011.810−1.4%
19061.810+0.0%
19111.920+6.1%
19211.831−4.6%
19261.899+3.7%
19311.935+1.9%
19361.839−5.0%
19461.759−4.4%
19541.891+7.5%
19621.994+5.4%
19682.263+13.5%
19752.818+24.5%
19823.034+7.7%
19903.140+3.5%
19993.133−0.2%
20063.128−0.2%
20093.261+4.3%
20123.247−0.4%