Jump to content

Bërthama diellore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bërthama e Diellit konsiderohet të shtrihet nga qendra në pothuajse 0.2 të rrezes diellore ( 139,000 km ). [1] Është pjesa më e nxehtë e Diellit dhe e Sistemit Diellor . Ka një dendësi prej 150,000 kg/m3 (150 g/cm3) në qendër dhe një temperaturë prej 15 milionë kelvin (15 milionë gradë Celsius; 27 milionë gradë Fahrenheit). [2]

Bërthama përbëhet nga plazma e nxehtë dhe e dendur (jonet dhe elektronet), me një shtypje të vlerësuar në 26,5 milionë GPa (gigapaskalë) në qendër. [3] Për shkak të shkrirjes, përbërja e plazmës diellore bie nga 68 në 70% hidrogjen në masë në bërthamën e jashtme, në 34% hidrogjen në bërthamën/qendrën e Diellit. [4]

Bërthama brenda 20% të rrezes diellore përmban 34% të masës së Diellit, por vetëm 0.8% të vëllimit të Diellit. Brenda 24% të rrezes diellore është bërthama e cila gjeneron 99% të fuqisë së fuzionit të Diellit. Ekzistojnë dy reaksione të dallueshme në të cilat katër bërthama hidrogjeni mund të japin rezultat përfundimisht një bërthamë heliumi : reaksioni zinxhir proton-proton – i cili është përgjegjës për pjesën më të madhe të energjisë së çliruar të Diellit – dhe cikli CNO .

  1. ^ García, Ra; Turck-Chièze, S; Jiménez-Reyes, Sj; Ballot, J; etj. (qer 2007). "Tracking solar gravity modes: the dynamics of the solar core". Science. 316 (5831): 1591–3. Bibcode:2007Sci...316.1591G. doi:10.1126/science.1140598. ISSN 0036-8075. PMID 17478682. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "NASA/Marshall Solar Physics". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2019. Marrë më 19 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Space Science Data Coordinated Archive Sun Fact Sheet". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "New Jersey Institute of Technology Solar System Astronomy Lecture 22". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)