Jump to content

BGM-71 TOW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një TOW ITAS-FTL e montuar në trekëmbësh M41 me PADS të Ushtrisë Amerikane në Provincën Kunar, Afganistan, në maj 2009.

BGM-71 TOW ("Lëshuar-nga-tubi, Gjurmuar optikisht, I-drejtuar-me-tel")[1] është një raketë kundër-tank amerikane. TOW zëvendësoi raketat shumë më të vogla si SS.10 dhe ENTAC, duke ofruar afërsisht dyfishin e rrezes efektive, një kokë më të fuqishme luftarake dhe një komandë gjysmë automatike të përmirësuar shumë në linjën e shikimit (SACLOS) që mund të pajiset edhe me kamera infra të kuqe për përdorim natën.

Prodhuar për herë të parë në vitin 1970, TOW është një nga raketat e drejtuara kundër tankeve më të përdorura.[2] Mund të gjendet në një shumëllojshmëri të gjerë formash të transportuara me dorë dhe të montuara në automjet, si dhe në përdorim të gjerë në helikopterë. Projektuar fillimisht nga Hughes Aircraft në vitet 1960, arma aktualisht prodhohet nga Raytheon.

  1. ^ "Official US Army history of TOW (9th paragraph)". Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "M-220 Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided missile (TOW)". fas.org. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2013. Marrë më 2 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)