Babai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Baba është një titull për të parin e një teqeje ose për një anëtar të klerit mysliman sufi (siç kleri bektashian). Është një term i huazuar persishtja بابا ‎(bābā, “atë”) përmes turqishtes osmane بابا ‎(baba).

Baballarë bektashian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]