Bahoz Erdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bahoz Erdal, gjithashtu i njohur Fehman Hüseyin (lindi më 1969)[1] është anëtar dhe komandant i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Pas kapjes së liderit të PKK-së, Abdullah Oxhalan në vitin 1999, ai e ndau udhëheqjen e PKK-së me Murat Karayılan dhe Cemîl Bayik, duke komanduar veçanërisht degën e armatosur HPG.[2][3]

Ai shërbeu si kryetar i Forcat e Mbrojtjes Popullore (HPG) nga viti 2004[4] deri më 2009 dhe u zëvendësua nga Sofi Nurettin.[5]

Sipas agjencisë zyrtare shtetërore të lajmeve në Turqi, Agjencia Anadolu, dhe Daily Sabah duke përmendur Agjencinë Anadolu, ai u vra në Siri më 8 korrik 2016. Një person nën emrin e Halid el Hasekavi, zëdhënës i një grupi të armatosur kundër regjimit të quajtur Tel Hamis Brigades, i tha një korrespodenti AA se Hüseyin dyshohet se ishte në shënjestër pranë qytetit verior të Sirisë, Qamishli. Ai pretendoi se makina e Hüseyin ishte hedhur në erë në ora 8:30 pasdite. më 8 korrik, duke u vrarë së bashku me tetë persona përfshirë rojet e tij. Më 12 korrik, Yeni Şafak citoi shërbimin e inteligjencës turke MIT si burimin e kësaj historie.[6] Burime pranë PKK-së i mohuan këto pretendime.[7] PKK gjithashtu mohoi thashethemet se Bahoz Erdal ishte vrarë.[8][9][10]

Historia u demaskua kur Erdal dha një intervistë në radio në 13 korrik[11] dhe më vonë u dekonstruktua plotësisht si i rremë nga media ndërkombëtare.[12]

Ai u shfaq në një video në prill 2017 dhe iu drejtua qytetarëve turq në lidhje me referendumin kushtetues turk të vitit 2017.[13]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Joshua Partlow, A Kurdish Society of Soldiers, Washington Post (8 mars 2008). 8 gusht 2012 tarihinde erişildi.
 2. ^ PKK terrorist group's armed wing commander 'Bahoz Erdal' killed in northern Syria Daily Sabah, 9 korrik 2014
 3. ^ PKK'nın üst düzey sorumlularından 'Bahoz Erdal' öldürüldü AA News Agency, 9 korrik 2016
 4. ^ "Leading PKK Commander Cemil Bayik Crosses into Iran". The Jamestown Foundation. Marrë më 23 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "How Kurdish PKK Militants Are Exploiting the Crisis in Syria to Achieve Regional Autonomy". The Jamestown Foundation. Marrë më 23 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "A'Death of PKK commander Bahoz Erdal confirmed'". Yeni Safak. 12 korrik 2016. Marrë më 2016-07-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Bahoz Erdal li ser kar e". ANF. 9 korrik 2016. Marrë më 9 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "PKK denies Turkish media reports of senior leader's death". Marrë më 10 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Bahoz is alive and working normally". Marrë më 10 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "PKK denies death of its military commander - ARA News". 10 korrik 2016. Marrë më 10 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "'Killed' PKK Commander Bahoz Erdal Speaks to Kurdish Radio". kurdishquestion.com. 13 korrik 2016. Marrë më 2016-07-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Anatomy of a Turkish assassination fable". Al-Monitor. 15 korrik 2016. Marrë më 2016-07-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Haber7. "Terör elebaşı Bahoz Erdal'dan referandum tehdidi". Haber7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)