Baigneaux, Loir-et-Cher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baigneaux
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Baigneaux is located in Franca
Baigneaux
Baigneaux
47°46′59″V 1°15′17″L / 47.783056°V 1.254722°L / 47.783056; 1.254722Koordinatat: 47°46′59″V 1°15′17″L / 47.783056°V 1.254722°L / 47.783056; 1.254722
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Qendra-Val-de-Loire
Departamenti Loir-et-Cher
Qarku Arrondissement Vendôme
Kantoni Selommes
Ndërbashkësia Beauce Val de Loire
Kryetari Patrice Depuichaffrey
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.58 km2
Lartësia 123 m (m.n.d.)
Popullsia 52 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 41290
INSEE 41011


Baigneaux është një komunëFrancë. Baigneaux bën pjesë në departamentin Loir-et-Cherrajonit Centre-Val-de-Loire. Komuna ka një popullsi prej 52 banorë dhe sipërfaqe 6.58 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793 146—    
1800 138−5.5%
1806 139+0.7%
1821 142+2.2%
1831 130−8.5%
1836 138+6.2%
1841 123−10.9%
1846 109−11.4%
1851 128+17.4%
1856 136+6.2%
1861 133−2.2%
1866 137+3.0%
1872 127−7.3%
1876 136+7.1%
1881 134−1.5%
1886 140+4.5%
1891 139−0.7%
1896 132−5.0%
1901 140+6.1%
1906 124−11.4%
1911 114−8.1%
1921 116+1.8%
1926 107−7.8%
1931 105−1.9%
1936 104−1.0%
1946 104+0.0%
1954 82−21.2%
1962 59−28.0%
1968 52−11.9%
1975 57+9.6%
1982 46−19.3%
1990 37−19.6%
1999 47+27.0%
2006 51+8.5%
2009 52+2.0%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]