Balldren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Balldreni
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Lezhës
Rrethi: Rrethi i Lezhës
Komuna: Komuna Balldren i Ri
Targat e automjeteve: LE
Përdorimi i stampës

Balldreni është një fshatkomunën Balldren i Rirrethin e LezhësShqipërisë.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna Balldre ka nje shtrirje mjaft te madhe dhe siperfaqja eshte kryesisht fushe. Pjesen me te madhe të kësaj fushe e zë ish-keneta e Kakarriqit, qe sot eshte nje fushe mjaft pjellore. Komuna Balldre laget nga ujrat e lumit Drin, Lume nga i cili mendohet se ka marre dhe emrin e tij fshati kryesor i kesaj komune qe eshte edhe qendra e komunes, pra fshati Balldre. Ne qender te fshatit Balldre gjendet Kisha e Shna Prendes e cila medohet te jete mbi 800 vjeçare. Ky fshat eshte mjaft i populluar dhe ka nje zhvillim mesatar. Është nje popullim i bere gjate 50 viteve te fundit, por legjenda thotë se para qindra viteve ky fshat ka qene shumë i populluar. Fshati i dyte me i madh është Torovica. Torovica është mjaft e njohur për cilësinë e produkteve të saj bujqësore sidomos ne kohën e monizmit. Vlen të theksohet se ky fshat është shume i populluar.