Banesa e Afroviti Dushanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Afroviti Dushanit
Banesa e Afroviti Dushanit is located in Shqipëria
Banesa e Afroviti Dushanit
Banesa e Afroviti Dushanit në hartë
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°37′06″V 20°46′55″L / 40.61836°V 20.782013°L / 40.61836; 20.782013Koordinatat: 40°37′06″V 20°46′55″L / 40.61836°V 20.782013°L / 40.61836; 20.782013
Ndërtuar Shek. 19
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 266/116.02.1979
Nr. i referencës KO014
Tipologjia Banesë

Banesa e Afroviti Dushanit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar me numër 266/1 më 16.02.1979.

Banesa e Afroviti Dushanit është dykatëshe, me zhvillim planimetrik jo të njëjtë të kateve. Kati përdhe ka shtrirje më të madhe. Nga porta hyhet direkt në hajat. Korridori i madh mbas hajatit shërben për ndërlidhjen e tre mjediseve të katit përdhe, dhomës së ndenjës, ashefit dhe qilarit. Kati i sipërm është një ndërtim i lehtë me strukturë çatmaje. Ai përmban një korridor të ngushtë dhe një dhomë, me të sobalken përbri. Lartësia e objektit është rreth 7 m.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]