Banesa e Angjelina Nastasit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banesa e Angjelina Nastasit
Banesa e Angjelina Nastasit is located in Shqipëria
Banesa e Angjelina Nastasit
Banesa e Angjelina Nastasit në hartë
LlojiArkitekture
VendndodhjaKorçë, Shqipëri
Koordinatat40°36′51″N 20°46′55″E / 40.614067°N 20.781983°E / 40.614067; 20.781983
NdërtuarShek. XIX
Organi drejtuesDRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
PërcaktuarUrdhëresë 08.01.1977
Nr. i referencësKO012
TipologjiaBanesë Tre Katëshe me Oborr të Brendshëm

Banesa e Angjelina Nastasit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri[1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me "Urdhëresë" më 8 janar 1977.

Përbëhet nga dy pjesë, të veçuara nga njëra-tjetra, duke treguar ndryshimet e teknikave të ndërtimit, trajtimin e elementeve arkitektonike etj. Gjatësia e banesës është 10.66 x 8.66 x 7.5 m. Banesa ka dy kate dhe në njërin krah del në rrugë. N' oborr janë ngritur anekset e zakonshme, ashefi etj. Shkallët për në katin e sipërm janë të jashtme dhe përfundojnë në çardakun e hapur të katit të sipërm. Çardaku ndërlidhet me dhomat e tjera, nga të cilat ruhet e plotë vetëm njëra.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]