Banesa e Angjelina Nastasit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Angjelina Nastasit
Banesa e Angjelina Nastasit is located in Shqipëria
Banesa e Angjelina Nastasit
Banesa e Angjelina Nastasit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°36′51″V 20°46′55″L / 40.614067°V 20.781983°L / 40.614067; 20.781983Koordinatat: 40°36′51″V 20°46′55″L / 40.614067°V 20.781983°L / 40.614067; 20.781983
Ndërtuar Shek. XIX
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Urdhëresë 08.01.1977
Nr. i referencës KO012
Tipologjia Banesë Tre Katëshe me Oborr të Brendshëm

Banesa e Angjelina Nastasit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri[1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me "Urdhëresë" më 8 janar 1977.

Përbëhet nga dy pjesë, të veçuara nga njëra-tjetra, duke treguar ndryshimet e teknikave të ndërtimit, trajtimin e elementeve arkitektonike etj. Gjatësia e banesës është 10.66 x 8.66 x 7.5 m. Banesa ka dy kate dhe në njërin krah del në rrugë. N' oborr janë ngritur anekset e zakonshme, ashefi etj. Shkallët për në katin e sipërm janë të jashtme dhe përfundojnë në çardakun e hapur të katit të sipërm. Çardaku ndërlidhet me dhomat e tjera, nga të cilat ruhet e plotë vetëm njëra.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]