Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit
Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit is located in Shqipëria
Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit
Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Mesopotam, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat 39°56′09″V 20°10′32″L / 39.935917°V 20.175528°L / 39.935917; 20.175528Koordinatat: 39°56′09″V 20°10′32″L / 39.935917°V 20.175528°L / 39.935917; 20.175528
Ndërtuar Shekulli XIX
Organi drejtues DRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Nr.266/1. Datë . 16.02.1979
Nr. i referencës DL001
Tipologjia Banesë

Banesa e Aristidh Llocit dhe Peco Manelit është një monument i trashëgimisë kulturore në Mesopotam, rrethi i Delvinës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "Nr.266/1. Datë . 16.02.1979".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]