Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit
Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit is located in Shqipëria
Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit
Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Mesopotam, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat 39°53′33″V 20°13′03″L / 39.892500°V 20.217500°L / 39.892500; 20.217500Koordinatat: 39°53′33″V 20°13′03″L / 39.892500°V 20.217500°L / 39.892500; 20.217500
Ndërtuar Shekulli XIX
Organi drejtues DRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Nr.266/1. Datë . 16.02.1979
Nr. i referencës DL002
Tipologjia Banesë

Banesa e Evro dhe Amalia Kocolenit është një monument i trashëgimisë kulturore në Mesopotam, rrethi i Delvinës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "Nr.266/1. Datë . 16.02.1979".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]