Banesa e Ferro Fetahut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Ferro Fetahut
Banesa e Ferro Fetahut is located in Shqipëria
Banesa e Ferro Fetahut
Banesa e Ferro Fetahut në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Cakran, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°42′38″V 19°28′59″L / 40.710622°V 19.483056°L / 40.710622; 19.483056Koordinatat: 40°42′38″V 19°28′59″L / 40.710622°V 19.483056°L / 40.710622; 19.483056
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 22.05.1980
Nr. i referencës FR003
Tipologjia Shtëpi

Banesa e Ferro Fetahut është një monument i trashëgimisë kulturore në Cakran, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1793, 22.05.1980".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekti është i ndërtuar me gurë të hirtë në të bardhë, qoshet janë me gurë të punuar, muret janë 60–65 cm me baltë dhe breza druri. Arkitrarët e derës dhe dritareve janë prej druri por mbi të është një qemer me gurë të zinj dhe vazhdim i tij krijon një brez të zi në mes të fasadës. Shtresat nuk ekzistojnë, muret të pa suvatuar jashtë dhe brenda.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]