Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut
Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut is located in Shqipëria
Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut
Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut në hartë
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Rrethi i Beratit, Qarku i Beratit, Shqipëri
Koordinatat 40°42′19″V 19°56′16″L / 40.705314°V 19.937747°L / 40.705314; 19.937747Koordinatat: 40°42′19″V 19°56′16″L / 40.705314°V 19.937747°L / 40.705314; 19.937747
Ndërtuar Shek.XIX
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15/01/1963
Nr. i referencës BR033
Tipologjia Banesë Qytetare

Banesa e Qamil Nartës dhe Siri Qalliut është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Beratit, në qarkun e Beratit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar më "15/01/1963".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 11 tetor 2017. Marrë më 10 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]