Banesa e Rexhep Karajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Rexhep Karajt
Banesa e Rexhep Karajt is located in Shqipëria
Banesa e Rexhep Karajt
Banesa e Rexhep Karajt në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Koçaj, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°32′28″V 20°16′36″L / 41.541072°V 20.276619°L / 41.541072; 20.276619Koordinatat: 41°32′28″V 20°16′36″L / 41.541072°V 20.276619°L / 41.541072; 20.276619
Ndërtuar Rilindje
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.01.1977
Nr. i referencës BZ007
Tipologjia Shtepi banimi

Banesa e Rexhep Karajt është një monument i trashëgimisë kulturore në Koçaj, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "08.01.1977". Ky objekt është tre katësh, ku kati i parë është ambient për bagëtinë, ndërsa katet tjera janë ambiente për ndenje dhe mysafirët.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]