Banesa e Shefqet Karaibrahimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Shefqet Karaibrahimit
Banesa e Shefqet Karaibrahimit is located in Shqipëria
Banesa e Shefqet Karaibrahimit
Banesa e Shefqet Karaibrahimit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Ostren i Vogël, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°25′52″V 20°29′46″L / 41.431192°V 20.4961°L / 41.431192; 20.4961Koordinatat: 41°25′52″V 20°29′46″L / 41.431192°V 20.4961°L / 41.431192; 20.4961
Ndërtuar Rilindje
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886/10.06.1973
Nr. i referencës BZ009
Tipologjia Shtepi banimi

Banesa e Shefqet Karaibrahimit është një monument i trashëgimisë kulturore në Ostren i Vogël, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886/10.06.1973". Ky monument është shembur, nuk ekziston dhe ne po te njëjtin vend është ndërtuar ndërtesë e re.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]