Banesa e Xheladin Koxherrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Xheladin Koxherrit
Banesa e Xheladin Koxherrit is located in Shqipëria
Banesa e Xheladin Koxherrit
Banesa e Xheladin Koxherrit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Gjon, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°25′19″V 20°13′52″L / 41.421897°V 20.231067°L / 41.421897; 20.231067Koordinatat: 41°25′19″V 20°13′52″L / 41.421897°V 20.231067°L / 41.421897; 20.231067
Ndërtuar Rilindje
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.01.1977
Nr. i referencës BZ011
Tipologjia Shtepi banimi

Banesa e Xheladin Koxherrit është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjon, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "08.01.1977". Kjo banesë është tre katëshe, me çardak të gjerë druri në të dyja anët, dhe me dritare të mëdha.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]