Banka Qendrore e Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banka Qendrore e Malit të Zi
Centralna Banka Crne Gore
Podgorica National bank of Montenegro.JPG
Zyra qendrorePodgoricë
Themeluar15 mars 2001
Prona100% pronë e shtetit
GuvernatorRadoje Žugić
Bankë qendrore eMalit të Zi
ValutaEuro
EUR (ISO 4217)
Rezervat690 milionë USD
Paraprirë ngaBanka Kombëtare e Jugosllavisë
Pasuar ngaBanka Qendrore Evropiane
Faqja zyrtarehttp://www.cbcg.me

Banka Qendrore e Malit të Zi (malazezisht: Centralna Banka Crne Gore) është banka qendrore e Malit të Zi. Misioni i bankës qendrore është krijimi dhe mirëmbajtja e një sistemi të shëndoshë bankar dhe politikës monetare.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banka Qendrore e Malit të Zi u krijua në bazë të Ligjit për Bankën Qendrore të Malit të Zi, miratuar nga Parlamenti i Republikës së Malit të Zi në nëntor 2000. Me themelimin e saj, Republika e Malit të Zi mori një autoritet të pavarur përgjegjës për politikën monetare, dhe krijimin dhe mirëmbajtjen e një sistemi të shëndoshë bankar dhe operacionet efikase të sistemit të pagesave.

Mali i Zi (Përmbajtja Digjitale e EUR) nuk lëshon monedha ose shtyp kartëmonedha euro ose i importon ato nga vendet e tjera që janë pjesë e Eurozonës.

Guvernatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guvernatori aktual i bankës qendrore të Malit të Zi është Radoje Žugić, që nga 1 tetori 2016.[1] Pozicioni i Guvernatorit u krijua pasi Mali i Zi arriti pavarësinë në 2006. Bartësi i zyrës konfirmohet me votim në Parlamentin e Malit të Zi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Radoje Žugić novi guverner Centralne banke Crne Gore" (në malazisht). 1 tetor 2016.
  2. ^ "CBCG :: Centralna banka Crne Gore" (në malazisht). 28 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2010. Marrë më 19 gusht 2020.
  3. ^ "Krgović: Neka svako radi svoj posao, ja nemam komentar". Vijesti.me (në malazisht). 2 qershor 2012.
  4. ^ "CBCG :: Centralna banka Crne Gore" (në malazisht). 12 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2012.
  5. ^ portal, SEEbiz eu-regionalni poslovni. "Milojica Dakić novi guverner CBCG". www.seebiz.eu (në malazisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]