Barbara Mensah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Barbara Mensah është një gjyqtare britanike me prejardhje nga Gana. Ajo u bë gjyqtarja e parë e qarkut me origjinë afrikane në Angli dhe Uells kur u emërua në Circuit Juglindore në 2005. Që nga tetori i vitit 2016 ajo kryeson Gjykatën e Luton Crown në Luton të Anglisë. [1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbara ka lindur në Gana tek B.A Mensah, një manjaturë biznesi. Barbara jetoi në Gana derisa ajo ishte gjashtë vjet kur ajo u transferua në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo ishte e diplomuara i parë nga familja e saj. [3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbara studioi filozofi në Universitetin e Uellsit në Swansea para se të trajnohej për t'u bërë një avokate. [4] She is also an alumna of City University London and Queen Mary University London, both in London.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herët në karrierën e saj ajo punoi në sektorin privat dhe më pas u zhvendos për t'u ulur në një Tribunal të Shërbimeve Financiare. Më vonë, ajo u interesua për punën gjyqësore dhe u ftua në barin e Lincoln's Inn në vitin 1984. Barbara u emërua një regjistruese në 2003 në të njëjtën gjykatë. Ajo u thirr në Eastern Circuit në 2005 dhe aktualisht është gjykatëse qarkore në Gjykatën Luton Crown, duke e bërë gruan e parë me prejardhje afrikane për të arritur këtë pozicion. [5][6] Ajo u fitoi doktoraturën në vitin 2015 nga City, University of London si shenjë të pranimit e kontributit të saj në profesionin e gjukatësit. [3]

Barbara ka pohuar nevojën për të parë gratë e talentuara dhe pakicat e tjera në stol për të shërbyer si shëmbuj ndaj avokatëve, duke deklaruar se "ashtu siç është shumë e rëndësishme për publikun - shoqërinë në përgjithësi - të shohë se ekziston një gjyqësor i larmishëm gjithashtu e rëndësishme për profesionin ". [4]


Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mensah, Barbara (2012). European Human Rights Case Summaries. Routledge. fq. 1220. ISBN 1135339309. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Eleady-cole, George (2014-04-18). "THE BLACK SOCIAL HISTORY:: BLACK SOCIAL HISTORY : AFRO-BRITISH " JUDGE BARBARA MENSAH " IS A CROWN COURT JUDGE WHO BECAME THE FIRST CIRCUIT JUDGE OF AFRICAN DESCENT : GOES INTO THE " HALL OF BLACK GENIUS "". THE BLACK SOCIAL HISTORY. Marrë më 2016-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Outrage over man jailed for court picture on BlackBerry". The Independent (në anglishte britanike). Marrë më 2016-01-29.
  3. ^ a b c "Judge Barbara Mensah awarded honorary degree". City, University of London. 29 janar 2016. Marrë më 31 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Broadening Britain's judicial ranks". BBC. 2009-03-11. Marrë më 2016-01-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Barbara Mensah". Black Letter Law Publication. Marrë më 2016-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "So that's why our prisons are full! Teenager jailed for TWO MONTHS for taking photograph in courtroom". Mail Online. Marrë më 2016-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)