Jump to content

Barbi dhe arrëthyesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi dhe arrëthyesi
Regjia ngaOwen Hurley
Shkruar ngaLinda Engelsiepen
Hilary Hinkle
ProdhuesiJesyca Durchin
Jennifer Twiner McCarron
LuajnëKelly Sheridan
Tim Curry
Kirby Morrow
Chantal Strand
KinematografiaRob Hudnut
MontazhiAnne Hoerber
MuzikaPjotr Çajkovski

Kompanitë prodhuese
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaArtisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
23 tetor 2001
Kohëzgjatja
78 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi dhe arrëthyesi (titulli origjinal: Barbie in the Nutcracker) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në përrallën gjermane "Arrëthyesi dhe mbreti mi" nga Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, ndërsa muzika në baletin "Arrëthyesi" nga Çajkovski. Është filmi i parë në serinë e filmave të Barbit me animim kompjuterik.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi / Klara
 • Kirby Morrow – Arrëthyesi / Princi Erik
 • Tim Curry – Mbreti Mi
 • Peter Kelamis – Lakuriqi Pim
 • Christopher Gaze – Major Mentja
 • Ian James Corlett – Kapiten Karamelja
 • Chantal Strand – Keli
 • Kathleen Barr – Elizabeta
 • French Tickner – Gjyshi
 • Alex Doduk – Tomi
 • Britt McKillip – Vajza
 • Danny McKinnon – Djali
 • Shona Gailbraith – Zanat

Zerat Shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andeta Radi Klara/Barbi
 • Elvis Pupa - Nutcracker / Prince Eric
 • Andon Qesari - The Mouse King
 • Agron Bimi - Major Mint
 • Lulzim Zeqja - Captain Candy
 • Elisabeth - Alma Koleci
 • Suela Qoshja - Kelly, Peppermint Girl
 • Alma Koleci - Elizabeth Drosselmayer, Owl
 • Ahmet Pasha - Grandfather Drosselmayer

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie in the Nutcracker". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)