Barbi dhe arrëthyesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi dhe arrëthyesi
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2001
Regjia Owen Hurley
Prodhimi Jesyca Durchin
Jennifer Twiner McCarron
Skenari Linda Engelsiepen
Hilary Hinkle
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Tim Curry
Kirby Morrow
Chantal Strand
Muzika Pjotr Çajkovski
Kinematografia Rob Hudnut
Montazhi Anne Hoerber
Studioja kinematografike Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Artisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 23 tetor 2001
Kohëzgjatja 78 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.2/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi dhe rrokerët
Pasohet nga Barbi: Raperonzola


Barbi dhe arrëthyesi (titulli origjinal: Barbie in the Nutcracker) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në përrallën gjermane "Arrëthyesi dhe mbreti mi" nga Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, ndërsa muzika në baletin "Arrëthyesi" nga Çajkovski. Është filmi i parë në serinë e filmave të Barbit me animim kompjuterik.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi / Klara
 • Kirby Morrow – Arrëthyesi / Princi Erik
 • Tim Curry – Mbreti Mi
 • Peter Kelamis – Lakuriqi Pim
 • Christopher Gaze – Major Mentja
 • Ian James Corlett – Kapiten Karamelja
 • Chantal Strand – Keli
 • Kathleen Barr – Elizabeta
 • French Tickner – Gjyshi
 • Alex Doduk – Tomi
 • Britt McKillip – Vajza
 • Danny McKinnon – Djali
 • Shona Gailbraith – Zanat

Zerat Shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andeta Radi Klara/Barbi
 • Elvis Pupa - Nutcracker / Prince Eric
 • Andon Qesari - The Mouse King
 • Agron Bimi - Major Mint
 • Lulzim Zeqja - Captain Candy
 • Elisabeth - Alma Koleci
 • Suela Qoshja - Kelly, Peppermint Girl
 • Alma Koleci - Elizabeth Drosselmayer, Owl
 • Ahmet Pasha - Grandfather Drosselmayer


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie in the Nutcracker". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)