Barbi në Mermaidia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi në Mermaidia
Regjia ngaWalter P. Martishius
William Lau
Shkruar ngaElise Allen
ProdhuesiLuke Carroll
LuajnëKelly Sheridan
Chiara Zanni
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiMichael Dowding
MuzikaEric Colvin

Kompanitë prodhuese
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaLionsgate Home Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
14 mars 2006
Kohëzgjatja
85 minuta
ShtetetSHBA
Kanada
GjuhaAnglisht

Barbi në Mermaidia (titulli origjinal: Barbie Fairytopia: Mermaidia) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Walter P. Martishius e William Lau. Është filmi i shtatë në serinë e filmave të Barbit dhe vazhdimi i Barbi në Feritopia.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Elina
 • Chiara Zanni – Nori
 • Lee Tockar – Bibble
 • Alessandro Juliani – Prince Nalu
 • Christopher Gaze – Fungus Maximus
 • Kathleen Barr – Laverna
 • Andrea Libman – Sea Butterfly
 • Brittney Wilson – Yellow Merfairy
 • Pam Hyatt – Wise Fish
 • Tabitha St. Germain – Dandelion / Teeny Mermaid
 • Venus Terzo – Azura / Purple Merfairy
 • Nicole Oliver – Shellie / Delphine
 • Teryl Rothery – Pink Merfairy

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Desantila Kristo – Elina
 • Rozina Prendi – Nori
 • Valbona Imami - Laverna
 • Adriana Tolka – Wise Fish

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie: Mermaidia". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)