Barbi në Feritopia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi në Feritopia
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2005
Regjia Walter P. Martishius
William Lau
Prodhimi Nancy Bennett
Luke Carroll
Skenari Elise Allen
Diane Duane
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Lee Tockar
Tabitha St. Germain
Kathleen Barr
Venus Terzo
Muzika Eric Colvin
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Sylvain Blais
Julian Clarke
Studioja kinematografike Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Lionsgate Home Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 8 mars 2005
Kohëzgjatja 71 minuta
Shteti SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 5.8/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi: Princesha dhe e varfëra
Pasohet nga Barbi dhe magjia e Pegasusit


Barbi në Feritopia (titulli origjinal: Barbie: Fairytopia) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Walter P. Martishius e William Lau. Është filmi i pestë në serinë e filmave të Barbit dhe i pari me përmbajtje origjinale, të pa bazuar në histori të tjera.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Elina
 • Lee Tockar – Bebël
 • Tabitha St. Germain – Kuqaloshja / Topazio
 • Kathleen Barr – Laverna
 • Venus Terzo – Azura
 • Chiara Zanni – Dalia
 • Mark Oliver – Hju
 • Alessandro Juliani – Princi Nalu
 • Scott McNeil – Rubini
 • Nancy Sorel – Magjistarja

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Luljeta Bitri – Elina
 • Ledjon Bitri – Bebël
 • Manjola Merlika – Kuqaloshja
 • Rozina Prendi – Azura
 • Medi Gurra – Topazio
 • Andia Xhunga – Dalia
 • Arben Derhemi – Hju
 • Ledio Topalli – Rubini
 • Alma Koleci – Magjistarja

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie: Fairytopia". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)