Barbi në Feritopia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi në Feritopia
Barbie Logo.svg
Regjia ngaWalter P. Martishius
William Lau
Shkruar ngaElise Allen
Diane Duane
ProdhuesiNancy Bennett
Luke Carroll
LuajnëKelly Sheridan
Lee Tockar
Tabitha St. Germain
Kathleen Barr
Venus Terzo
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiSylvain Blais
Julian Clarke
MuzikaEric Colvin
Production
companies
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaLionsgate Home Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
8 mars 2005
Kohëzgjatja
71 minuta
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht

Barbi në Feritopia (titulli origjinal: Barbie: Fairytopia) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Walter P. Martishius e William Lau. Është filmi i pestë në serinë e filmave të Barbit dhe i pari me përmbajtje origjinale, të pa bazuar në histori të tjera.[1]

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Elina
 • Lee Tockar – Bebël
 • Tabitha St. Germain – Kuqaloshja / Topazio
 • Kathleen Barr – Laverna
 • Venus Terzo – Azura
 • Chiara Zanni – Dalia
 • Mark Oliver – Hju
 • Alessandro Juliani – Princi Nalu
 • Scott McNeil – Rubini
 • Nancy Sorel – Magjistarja

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Luljeta Bitri – Elina
 • Ledjon Bitri – Bebël
 • Manjola Merlika – Kuqaloshja
 • Rozina Prendi – Azura
 • Medi Gurra – Topazio
 • Andia Xhunga – Dalia
 • Arben Derhemi – Hju
 • Ledio Topalli – Rubini
 • Alma Koleci – Magjistarja

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie: Fairytopia". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)