Jump to content

Bardhoci (Karposh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bardhoc
Бардовци
Fshat

Bardhoc, (maqedonisht: Бардовци/Bardovci) ёshtё fshat nё komunën e Karposhit, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i fshatit rrjedh nga një substrat proto-shqiptare nga forma Bard-Bardh së bashku me prapashtesën ofci (oci).[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ivić, Pavle (1987). Zbornik Šeste jugoslovenske onomastičke konferencije. Srpska akademija nauka i umetnosti. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) f. 567. "Smatramo das u od osnove bard- (bardh) nastali i toponimi Bardovce (kod Skoplja)"
  2. ^ Rexha, Iljaz (2011). "Vendbanimet dhe popullsia albane gjatë mesjetës në hapësirën e Maqedonisë së sotme: Sipas burimeve sllave dhe osmane". Gjurmime albanologjike: Seria e shkencave historike (41–42). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) f. 179. "Përveç vendbanimeve të lartpërmendura me etnonimin arban-alban, në defterët e shek. XV janë regjistruar edhe disa toponime tjera parasllave: vendbanimi mesjetar Bardofci,[41] i Shkupit i sajuar mbi substratin arban, nga Bard-Bardh-ofci i protoshqipes."; f. 213. "[41]. BOA, Rumeli tahrir defteri nr.12, Turski dokumenti‐ opsiren popisen defter od XV vek, tom III, Shkup 1976, f.176. TD. No‐4, f.437."