Basia Frydman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Basia Frydman
Informacione personale
Ditëlindja 17 qershor 1946
Vendlindja Świebodzin, Polonia
Ditëvdekja 21 gusht 2016
Bashkëshort(ja) Tomas Laustiola

Basia Frydman (17 qershor 1946 - 21 gushr 2016)[1] ishte aktore suedeze. Ajo ka studiuar në akademinë kombëtare suedeze për aktrim deri në vitin 1972. Në vitin 1994, ajo u nominua si aktorja më e mirë në rolin e saj në filmin The Slingshot.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basia ka ardhur bashkë me familjen e saj prej PolonisëUppsala kur ishte dy vjeçare. Si fëmijë, ajo lexonte libra në gjuhën jehudo-gjermane (Jiddish) në Uppsala dhe më vonë ka filloi të luajë në teatrin e fëmijëve.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1978 – Natten den 19 november
 • 1983 – Lille Luj och Änglaljus i strumpornas hus (serial)
 • 1984 – Sköna juveler
 • 1985 – Anmäld försvunnen (film)
 • 1987 – Varuhuset (serial)
 • 1988 – Det finns för lite indianer
 • 1991 – Tuppens och hönans bastu
 • 1991 – Freud flyttar hemifrån
 • 1993 – Pariserhjulet
 • 1993 – Morsarvet (serial)
 • 1993 – Kådisbellan
 • 1995 – Tuppens och hönans bastu & Jag har en tiger
 • 1995 – Stannar du så springer jag
 • 1999 – Korven
 • 1999 – Majn harts gehert tsum tatn
 • 1999 – S:t Mikael (serial)
 • 2001 – Sniglar & råttsalami
 • 2002 – Beck – Kartellen
 • 2003 – Solveigs resa till det norra riket
 • 2004 – Leka med elden
 • 2006 – Inga tårar
 • 2008 – Jag är bög
 • 2011 – The Stig-Helmer Story
 • 2011 – Jag saknar dig

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ El poliédrico artista Benet Rossell fallece a los 78 años (Spanjisht)
 2. ^ "Kådisbellan (1993)". Swedish Film Institute. 23 mars 2014.