Basma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Basma është një tekstil i rëndë i endur thjeshtë i bërë nga pambuku i pazbardhur dhe shpesh i papërpunuar plotësisht. Mund të përmbajë gjithashtu pjesë lëvozhgë të pandarë. Pëlhura është shumë më e trashë se muslin, por më pak e trashë dhe e trashë se kanvacë ose xhins. Megjithatë, ajo është ende shumë e lirë për shkak të pamjes së saj të papërfunduar dhe të pangjyrosur.

Pëlhura ishte fillimisht nga qyteti CalicutIndinë jugperëndimore. Është bërë nga endësit tradicionalë të quajtur cāliyans. Pëlhura e papërpunuar u ngjyros dhe u printua me nuanca të ndezura, dhe printimet e basmas u bënë të njohura në Evropë.

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basma e ka prejardhjen në Calicut, në Indinë Jugore, tani Kerala, gjatë shekullit të 11-të,[1] ku pëlhura njihej si "chaliyan".[2] Ajo u përmend në letërsinë indiane në shekullin e 12-të, kur dijetari dhe shkrimtari Hemachandra përshkroi printime pëlhure basme me një dizajn zambak uji. Basma është thurur duke përdorur pambuk guxharat nga Surat si për dredhë ashtu edhe për ind. Në shekullin e 15-të, basma nga Guxharat u shfaq në Kajro, në atë kohë kryeqyteti i Ejaletit të Egjiptit nën Perandorinë Osmane. Tregtia me Evropën vazhdoi nga shekulli i 17-të e në vazhdim.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Encyclopædia Britannica (2008). "calico".
  2. ^ Condra, Jill (2008). The Greenwood Encyclopedia of Clothing Through World History: 1801 to the Present (në anglisht). Vëll. 3. ISBN 9780313336652.