Jump to content

Bateria AAA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bateritë D, C, AA, AAA, AAAA, 9 volt.

Bateria AAA (ose bateria e tre A) është një madhësi standarde e baterisë me qelizë të thatë. Një ose më shumë bateri AAA përdoren zakonisht në pajisjet elektronike portative me kullim të ulët. Një bateri zink-karboni në këtë madhësi është përcaktuar nga IEC si R03, nga ANSI C18.1 si 24, nga standardi i vjetër JIS si UM-4 dhe nga prodhues të tjerë dhe emërtime standarde kombëtare që ndryshojnë në varësi të kimisë së qelizave. Madhësia u prezantua për herë të parë nga The American Ever Ready Company në vitin 1911.[1] Ata quhen bateritë #7 në Kinë, emri që e ka origjinën nga kompania Burgess Battery që cakton bateritë e tij AAA "Number 7".

Një bateri AAA është një qelizë e vetme që mat 10,5 mm në diametër dhe 44,5 mm në gjatësi, duke përfshirë butonin e terminalit pozitiv, i cili është një minimum prej 0,8 mm. Terminali pozitiv ka një diametër maksimal prej 3,8 mm; terminali negativ i sheshtë ka një diametër minimal prej 4,3 mm.[2] Bateritë alkaline AAA peshojnë rreth 11,5 gram, ndërsa bateritë primare të litiumit AAA peshojnë rreth 7,6 g. Bateritë AAA të rikarikueshme nikel-hidride metali (NiMH) zakonisht peshojnë 14-15 g.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ About Eveready
  2. ^ "ENERGIZER E92 PRODUCT DATASHEET" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 janar 2013. Marrë më 9 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)