Bateria AA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qeliza AA.

Bateria AA (ose bateria me dy A) është një bateri e thatë cilindrike me një qelizë me madhësi standarde. Sistemi IEC 60086 e quan madhësinë R6, dhe ANSI C18 e quan atë 15.[1] Është quajtur UM-3 nga JIS e Japonisë.[2] Historikisht, ajo njihet si D14 (bateria e aparatit të dëgjimit),[3] U12 - më vonë U7 (qeliza standarde), ose HP7 (për versionin 'fuqi të lartë' të klorurit të zinkut) në dokumentacionin zyrtar në Mbretërinë e Bashkuar, ose një qelizë stilolapsi.

Bateritë AA janë të zakonshme në pajisjet elektronike portative. Një bateri AA përbëhet nga një qelizë e vetme elektrokimike që mund të jetë ose një bateri primare (e disponueshme) ose një bateri e rikarikueshme. Në ndërtimin e tyre përdoren disa kimikate të ndryshme. Tensioni i saktë i terminalit, kapaciteti dhe normat praktike të shkarkimit varen nga kimia e qelizave; megjithatë, pajisjet e dizajnuara për qelizat AA zakonisht marrin vetëm 1,2–1,5 V, përveçse kur specifikohet nga prodhuesi.

E prezantuar në vitin 1907 nga The American Ever Ready Company,[4] madhësia e baterisë AA u standardizua nga Instituti Kombëtar i Standardeve Amerikane (ANSI) në 1947, por ishte në përdorim në elektrik dore dhe risitë elektrike përpara standardizimit zyrtar. Nomenklatura e baterive ANSI dhe IEC jep disa emërtime për qelizat në këtë madhësi, në varësi të veçorive dhe kimisë së qelizave. Para se të quheshin bateri AA, ato quheshin zakonisht bateri Z, pasi ato të prodhuara nga Burgess Battery Company shiteshin si "Number Z" (që synonte të tregonte se ishin më të vogla se "Numri 1", i cili ishte i ngjashëm në madhësi me një bateri moderne C). Për shkak të popullaritetit të tyre në elektrik dore të vegjël, ato shpesh quhen "bateri lapsi".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Classic (LR6) Arkivuar 29 korrik 2013 tek Wayback Machine datasheet from energizer.com
  2. ^ "What are UM3 Batteries?". Ask Media Group, LLC. 4 gusht 2015. Marrë më 29 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Eveready D14 Hearing Aid "A" Battery". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "About Eveready®". Eveready. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2017. Marrë më 8 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)