Bateria e rikarikueshme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bankë baterish që përdoret për një furnizim të pandërprerë me energji elektrike në një qendër të dhënash.

Një bateri e ringarkueshme ose bateri e rikarikueshme është një lloj baterie elektrike që mund të karikohet, shkarkohet në një ngarkesë dhe rikarikohet shumë herë, në krahasim me një bateri të disponueshme ose primare, ngarkesa e së cilës shkarkohet plotësisht dhe hidhet pas përdorimit. Ajo përbëhet nga një ose më shumë qeliza elektrokimike. Termi "akumulator" përdoret pasi akumulon dhe ruan energjinë përmes një reaksioni elektrokimik të kthyeshëm. Bateritë e rikarikueshme prodhohen në forma dhe madhësi të ndryshme, duke filluar nga qelizat e butonave deri te sistemet megavat të lidhura për të stabilizuar një rrjet shpërndarjeje elektrike. Përdoren disa kombinime të ndryshme të materialeve të elektrodës dhe elektroliteve, duke përfshirë plumb-acid, zink-ajër, nikel-kadmium (NiCd), hidrid nikel-metal (NiMH), litium-jon (Li-jon), fosfat litium hekuri (LiFePO4) , dhe polimer litium-jon (Li-jon polimer).

Një bateri e rikarikueshme e telefonit celular me polimer litium.

Bateritë e rikarikueshme zakonisht kushtojnë më shumë se bateritë e disponueshme, por kanë një kosto totale shumë më të ulët të pronësisë dhe ndikimit mjedisor, pasi ato mund të rimbushen me çmim të ulët shumë herë përpara se të kenë nevojë të zëvendësohen. Disa lloje të baterive të rikarikueshme janë të disponueshme në të njëjtat madhësi dhe tensione si llojet e disponueshme, dhe mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë me to. Miliarda dollarë në kërkime po investohen në mbarë botën për përmirësimin e baterive dhe industria gjithashtu fokusohet në ndërtimin e baterive më të mira.[1][2][3] Disa karakteristika të baterisë së ringarkueshme janë dhënë më poshtë:[4]

  1. Në bateritë e rikarikueshme, energjia nxitet duke aplikuar një burim të jashtëm në substancat kimike.
  2. Reaksioni kimik që ndodh në to është i kthyeshëm.
  3. Rezistenca e brendshme është relativisht e ulët.
  4. Ata kanë një shkallë të lartë vetë-shkarkimi në krahasim.
  5. Ata kanë një dizajn të rëndë dhe kompleks.
  6. Kanë vlerë të lartë të rishitjes.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "EU approves 3.2 billion euro state aid for battery research". Reuters (në anglisht). 9 dhjetor 2019.
  2. ^ "StackPath". www.tdworld.com. 5 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stevens, Pippa (2019-12-30). "The battery decade: How energy storage could revolutionize industries in the next 10 years". CNBC (në anglisht). Marrë më 2021-09-24.
  4. ^ "Difference between Primary and Secondary Batteries". scholarsaga.com. Marrë më 4 shkurt 2023. {{cite web}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)