Battlefield (seri video lojërash)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Battlefield.

Battlefield është një seri video-lojërash me gjuajtje në person të parë të zhvilluara nga kompania suedeze EA DICE dhe është publikuar nga kompania amerikane Electronic Arts. Filloi në Microsoft Windows dhe OS X me Battlefield 1942, i cili u lëshua në 2002. Seria Battlefield është luajtur nga më shumë se 50 milionë lojtarë në mbarë botën që nga gushti 2012.[1][2]

Seria përmban një fokus të veçantë në hartat e mëdha, punën ekipore dhe luftën e kombinuar të armëve. Lojërat PC në seri janë të përqendruara kryesisht në multiplayer online.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gilbert, Ben (13 gusht 2012). "Battlefield series celebrates 10 year anniversary: over 50 million served". Engadget. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2018. Marrë më 2 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nick Akerman (13 gusht 2012). "Battlefield series turns 10 today" (në anglisht). VG 247. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2022. Marrë më 28 shtator 2012.