Bazilika Gjuricaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bazilika Gjuricaj
Gjuricaj Basilica, Albania 2019 01.jpg
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°30′56″V 19°36′59″L / 41.515542°V 19.616397°L / 41.515542; 19.616397Koordinatat: 41°30′56″V 19°36′59″L / 41.515542°V 19.616397°L / 41.515542; 19.616397
Ndërtuar Shek. V – VI të e. sonë.[1]
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 194, 21.04.2006
Nr. i referencës DR006
Tipologjia Bazilikë
Bazilika Gjuricaj is located in Shqipëria
Bazilika Gjuricaj
Bazilika Gjuricaj në hartë

Bazilika Gjuricaj është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Durrësit, në qarkun e Durrësit, Shqipëri [2]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "194, 21.04.2006'".

Bazilika daton që nga shekulli i 5-6-të dhe u zbulua në vitin 1980. Për praninë e bazilikës ende mungojnë tabelat treguese përgjatë aksit rrugor.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Marku, Bruno (9 prill 2013). "Një bazilikë si vendpushim për lopët". Dita. Marrë më 21 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]