Jump to content

Bazilika Paleokristiane, Lin

Coordinates: 41°03′58″N 20°38′41″E / 41.0660°N 20.6448°E / 41.0660; 20.6448
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°03′58″N 20°38′41″E / 41.0660°N 20.6448°E / 41.0660; 20.6448

Bazilika e krishterëfshatin Lin dhe mozaiku i ndodhur atje datojnë në shekullin e VI dhe VII të erës së re. Ato janë vepër e kulturës Bizantine. Ky mozaik ndodhet në gadishullin e Linit 22 km larg qytetit të Pogradecit dhe përbën një objekt të vizitueshëm dhe mjaft interesant.

Mozaiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky mozaik u zbulua nga gërmimet në vitin 1969 që janë bërë në Lin të Pogradecit. Gërmimet treguan për një vendbanim ilir, që i përket epokës së hekurit dhe vijnë deri në mesjetën e hershme. Nga mozaikët e zbuluar në këtë vend, bie në sy pasuria nga një dekor i larmishëm zoomorf, bimor e gjeometrik, me vlera të shquara artistike. Mozaikët nga ana artistike ngjajnë me stilin e një trevë të gjerë ballkanike, që përfshinte qytete si Dyrrahu, Stobi, Tesaloniku, etj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]