Beli Manastir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beli Manastir
Pélmonostor, Monostor, Baranyavár
—  Qytet  —
Pamje nga Beli Manastir

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.77°0′0″V 18.61°0′0″L / 45.77000°V 18.61000°L / 45.77000; 18.61000 (Beli Manastir)Koordinatat: 45.77°0′0″V 18.61°0′0″L / 45.77000°V 18.61000°L / 45.77000; 18.61000 (Beli Manastir)
Popullsia 7.971 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Beli Manastir is located in Kroacia
Beli Manastir
Beli Manastir

Beli Manastir (në Kroatisht Pélmonostor, Monostor, Baranyavár) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 7971 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 8034 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 8671 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.78%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)