Belind Këlliçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belind Këlliçi
Kryetar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike të Shqipërisë
Dhjetor 2015 –
Paraardhësi: Gerti Bogdani
Të dhënat personale
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: Partia Demokratike e Shqipërisë

Belind Këlliçi është një politikan shqiptar. Ai ka shërbyer si kryetar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike që prej Dhjetorit të 2015. Ai ka studiuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe më pas është kthyer në Shqipëri për t'i shërbyer Partisë Demokratike.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belindi është shkolluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është diplomuar për shkenca menaxhimi, me vlerësimin “Summa Cum Laude” dhe në përfundim të studimeve është shpallur “Studenti me mesataren më të lartë në diplomim”. Për shkak të rezultateve të larta akademike në SHBA, Belindi prej vitit 2008 është anëtar i “Sigma Beta Delta”, International Honors Society in Business, Management and Administration.

Veprimtaria politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Dhjetor 2015, Belindi është zgjedhur Kryetar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, në një proces “një anëtar, një votë”, proces unik për forumet rinore politike në Shqipëri, ku u zhvilluan 20 debate kombëtare mes kandidatëve dhe ku votuan më shumë se 10.000 anëtarë të FRPD. Fill pas zgjedhjes në krye të FRPD, Belindi nisi ristrukturimin e plotë të kësaj organizate, duke zhvilluar zgjedhje me parimin “një anëtar, një votë” në 60 degë në Shqipëri, zgjedhje për Këshillin Kombëtar si dhe Kryesinë qëndrore të FRPD.

Prej vitit 2016, anëtarët e FRPD janë trajnuar në qindra aktivitete e trajnime me tema: “Shteti i së drejtës”, Ideologjia e djathtë”, Guerrila marketing”, “Historia, themelimi dhe evolimi i PD dhe FRPD që prej themelimit”, “Komunikimi publik”, etj.

Prej 2015, Belind Këlliçi, si kryetar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, është njëkohësisht edhe anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike.

Para drejtimit të FRPD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën politike e ka nisur shumë herët, si anëtar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, anëtar i thjeshtë i PD-së dhe më pas, duke u zgjedhur anëtar i kryesisë së grupseksionit, i kryesisë së Degës 10 në Tiranë, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD.

Në tetor 2014, Kryetari Lulzim Basha e emëroi Koordinator Kombëtar, ndërsa në nëntor të 2014 Belindi zgjidhet nga Këshilli Kombëtar i PD si Drejtor i Departamentit të ish të Përndjekurve dhe Pronarëve, duke mbajtur rrjedhimisht dhe pozicionin e anëtarit të kryesisë në Partinë Demokratike.

Arritjet në Forumin Rinor të Partisë Demokratike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fill mbas marrjes së mandatit të kryetarit të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belindi riorganizoi dhe reformoi çdo strukturë të kësaj organizate. Ai arriti t'a anëtarësonte Forumin Rinor të Partisë Demokratike në YEPP (Forumi Rinor i Partive Popullore Europiane) dhe në EDS (Studentët Demokratë të Europës).

Belindi arriti të siguronte një mbështetje të vazhdueshme nga Fondacioni Konrad Adenauer Stiftung (KAS), fondacioni gjerman i partisë CDU. Nëpërmjet një bashkëpunimi të vazhdueshëm, Belindi dhe Fondacioni KAS arritën t'a kthejnë Akademinë Politike në një eveniment tradicional dhe vjetor të Forumit Rinor të Partisë Demokratike.

Gjatë periudhës së Partisë Demokratike në opozitë (2013-2019), Forumi Rinor i Partisë Demokratike me Belind Këlliçin në krye, kanë qëndruar në gatishmëri të çdo proteste dhe aksioni politik, duke e përfshirë rininë shqiptare në çështje vendimtare dhe shumë të rëndësishme për opozitën dhe vendin në përgjithësi.

Veprimtari të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Shqipëri ka qenë kampion Kombëtar tenisi pë moshat deri 18 vjeç, duke përfaqësuar Shqipërinë në disa turne në Europë, ndërsa në SHBA ka përfaqësuar universitetin e tij në këtë sport, në Divizionin e parë per universitetet, MEAC (Mid Eastern Athletic Conference). Gjate shkollës së mesme, Belindi ka qenë edhe President i qeverisë studentore të Institutit Harry Fultz.